امروز: می 22, 2022 12:58 ق.ظ

مقایسه سایت ساز و وردپرس؛ کدام بهتر است؟

سایت ساز و وردپرس هر دو از محبوب ترین روش های طراحی سایت بدون کدنویسی هستند. قرار نیست تنها یکی از روش های طراحی با وردپرس یا سایت ساز برای همه افراد مناسب و بهترین گزینه باشد. اما “انتخاب های ما در لحظه، فرصت های آینده کسب و کار را می سازند“. با مقایسه سایت ساز و وردپرس، درنظر گرفتن نیازمندی ها و شرایط سعی کنید بهترین انتخاب را انجام دهید. در جدول زیر یک خلاصه از این بررسی آمده است.

فاکتور/ پلتفرم وردپرس سایت ساز
سادگی استفاده
انعطاف پذیری
ویرایشگر دیداری
توسعه پذیری
مالکیت تام
سئو فرندلی نامشخص
رایگان
امنیت مشخص نامشخص
نگهداری مشخص نامشخص
منابع یادگیری
تکنولوژی روز نامشخص

جدول مقایسه وردپرس و سایت ساز

در ادامه نقد و بررسی تک تک معیارهای جدول بالا را بیان کردیم.

مقایسه سایت ساز و وردپرس

مهمترین وجه شباهت سایت ساز و وردپرس سادگی استفاده و عدم نیاز به کدنویسی است. در طراحی سایت با سایت ساز نیاز نیست درگیر انتخاب هاست، تنظیمات DNS و نصب قالب شد؛ کافیست کاربر یکی از پلن های مورد نیاز را انتخاب کرده و یک وب سایت خام تحویل بگیرد و شروع به تغییر محتوا، جایگذاری تصاویر و چیدمان صفحات کند.

اما طراحی سایت با وردپرس نیازمند یادگیری مفاهیم مقدماتی چون ثبت دامنه، انتخاب و خرید هاست و نصب قالب است.

منابع و آموزش های ویدئویی زیادی برای وردپرس به صورت فارسی و انگلیسی در دسترس کاربران است و یادگیری این مفاهیم زمان زیادی از افراد نمی گیرد اما اگر سرعت طراحی سایت و سادگی راه اندازی تنها فاکتور مهم برای شماست احتمالا سایت ساز انتخاب مناسبتری است. با اینحال در ادامه تفاوت های سایت ساز و وردپرس را مطالعه کنید؛ شاید نظرتان کلا تغییر کرد. 

قیمت بالا؛ کابوس تمام نشدنی سایت ساز

مقایسه قیمت سایت ساز با وردپرس

تا بحال پلن های قیمیت سایت سازها را دیده اید! طراحی یک سایت فروشگاهی با امکانات پایه حدود چند میلیون تومان هزینه دارد. اما نرم افزار وردپرس و بسیاری از قالب ها و افزونه های آن رایگان هستند یا با هزینه بسیار پایینی خریداری می شوند. پس می توان با یک هاست مناسب با کمتر از چند صدهزار تومان یک وب سایت کامل طراحی کرد. حتی اگر شما یک قالب وردپرس حرفه ای به همراه افزونه های پریمویم مورد نیاز تهیه کنید بازهم قیمت آن با سایت ساز قابل مقایسه نیست.

تصور کنید، قصد داریم یک وب سایت با مشخصات زیر طراحی کنیم:

 • 5 گیگابایت فضای هاست
 • دامنه IR
 • تعداد محصولات نامحدود
 • کد تخفیف نامحدود
 • آپدیت گروهی محصولات
 • تعریف تعداد نامحدود فرم
 • تعریف اعضای همکار در سایت
 • فروش عمده
 • زمانبندی ارسال محصول
 • گزارش گیری پیشرفته
 • چندفروشندگی
 • صدور فاکتور
 • فیلترهای پشرفته

قیمت پکیج بالا در سایت ساز: بیشتر از 5000000

هزینه طراحی پکیج بالا در وردپرس: 1200000

تمدید سرویس سایت ساز هر سال انجام می شود و افزایش قیمت سالیانه شامل همه مشتریان می شود اما در وردپرس کاملا متفاوت است. با یکبار پرداخت هزینه قالب و افزونه های غیر رایگان، مالکیت لایسنس محصول برای فرد است و دیگر نیازی به پرداخت مجدد و شارژ سالیانه نیست.

انعطاف ناپذیری؛ نرمش قهرمانانه سایت ساز

مقایسه انعطاف پذیری وردپرس با سایت ساز

با وردپرس و سایت ساز می توان هر وب سایتی را از یک وبلاگ شخصی تا یک فروشگاه آنلاین راه اندازی کرد.

در وردپرس، تقریبا برای هر کاری یک افزونه وجود دارداگر هم پیدا نشد می توان هزینه طراحی یک افزونه وردپرس یا سفارشی سازی قالب را پرداخت کرده و بدون مشکل قابلیت مورد نظر را به سایت اضافه کرد. امکاناتی مثل چندزبانگی، صدور فاکتور، سفارشی سازی فیلدهای صفحه پرداخت و حتی تایمر محصولات تخفیفی و هزاران ویژگی اختصاصی دیگر با افزونه های موجود قابل انجام هستند.

در عوض سایت سازها، اغلب پلن هایی با امکانات از پیش تعیین شده ای ارائه می کنند که ارزان‌ترین آنها معمولاً از نظر پهنای باند، فضای ذخیره‌سازی و سایر ویژگی‌های ضروری (مانند تعداد فرم های تماس، پشتیبانی و تعداد سفارشات و ایجاد صفحات) محدود هستند. در این شرایط انعطاف پذیری سایت محدود به ارتقای پلن و امکانات ارائه شده در آنهاست نه بیشتر!

بیایید پیاده سازی یک قابلیت نسبتا پیچیده تر را درنظر بگیریم: “ساخت صفحات پویا و محتوای سفارشی که بر اساس داده‌ها، رفتار کاربر و ترجیحات تغییر می‌کند. برای مثال نمایش بخشی از محتوا برای کاربران با سطح عضویت نقره ای و نمایش دسته محصولات با تخفیف 80% به آنها”.

در وردپرس می توان از افزونه های متنوعی مثل صفحه ساز و عضویت ویژه استفاده کرد و به سادگی این قابلیت را به سایت اضافه کرد و کار تمام می شود. اما در سایت ساز نمی‌توانید ساختارهای محتوای سفارشی با قالب دلخواه ایجاد کنید.

در واقع متن باز بودن وردپرس و افزونه های متنوع آن قابلیت انعطاف پذیری بالایی را در توسعه امکانات سایت فراهم کرده است.

امنیت؛ یک شوخی ساده 

مقایسه امنیت سایت ساز با وردپرس

تابحال این جمله را شنیده اید؟ “وردپرس امن نیست، چون بیشترین آمار هک شدن سایت ها مربوط به وردپرس است“. این گفته فقط یک شوخی ساده است.

از آنجا که بیش از 42% سایتهای دنیا وردپرسی هستند بنابراین آمار هک شدن آنها به نسبت رشد سایتهای وردپرسی بالا می رود. تمامی وب سایتها می توانند مورد حمله هکرها قرار بگیرند و تفاوتی بین وردپرس و سایت ساز نیست.

اگر اصول بهبود امنیت سایت 

رعایت و یک افزونه امنیتی آپدیت شده نصب شود در مقابل بسیاری از حملات و ویروس ها محافظت می شود. علاوه بر این می توان به صورت دوره ای از سایت بک آپ گرفت و به همین سادگی همیشه یک نسخه سالم از سایت داشت.

اما در سایت سازها هیچ اطلاعات شفافی در مورد نحوه برقراری امنیت در دسترس نیست. در سایت سازها، تهیه نسخه بک اپ بر عهده شرکت ارائه کننده است و کاربر امکان ساخت و دسترسی به آن را ندارد. بنابراین تضمین داشتن نسخه سالم از سایت به ارائه کننده سایت ساز بستگی دارد.

⚠︎ از آنجایی که پلاگین ها، افزودنی‌های خارجی هستند ممکن است نصب آنها به سایت شما آسیب برساند؛ بنابراین افزونه ها را از منابع معتبر تهیه کنید و قبل از نصب، نظرات، تعداد نصب و آخرین تاریخ به‌روزرسانی را بررسی کنید.

آپدیت سریع یا تکنولوژی های منسوخ

وردپرس همگام با تکنولوژی

بر اساس محبوبیت وردپرس، روز به روز به امکانات این CMS اضافه شده و همگام با تکنولوژی رشد می کند. نمونه ساده آن سازگاری سریع با نسخه های PHP است. گذشته از این تیم حرفه ای و بسیار بزرگی روی پروژه وردپرس کار می کنند و همیشه در حال بهبود است.

اما سایت سازها جزئیاتی در مورد سورس کدها، تکنولوژی مورد استفاده، بروزرسانی و رفع مشکلات احتمالی در اختیار استفاده کننده قرار نمی دهد و نمی توان انتظار داشت بروزرسانی و توسعه آنها همگام با پلتفرمی باشد که هزاران نفر بر روی آن کار می کنند.

آپدیت سریع یا تکنولوژی های منسوخ

وردپرس همگام با تکنولوژی

بر اساس محبوبیت وردپرس، روز به روز به امکانات این CMS اضافه شده و همگام با تکنولوژی رشد می کند. نمونه ساده آن سازگاری سریع با نسخه های PHP است. گذشته از این تیم حرفه ای و بسیار بزرگی روی پروژه وردپرس کار می کنند و همیشه در حال بهبود است.

اما سایت سازها جزئیاتی در مورد سورس کدها، تکنولوژی مورد استفاده، بروزرسانی و رفع مشکلات احتمالی در اختیار استفاده کننده قرار نمی دهد و نمی توان انتظار داشت بروزرسانی و توسعه آنها همگام با پلتفرمی باشد که هزاران نفر بر روی آن کار می کنند.

وابستگی 100%؛ برده داری مدرن سایت ساز

نگاهی به توسعه سایت در وردپرس و سایت ساز

با رشد کسب و کار (امیدواریم رشد کند)، ناگزیر باید به پلن های بالاتر سایت ساز با امکانات بیشتر مهاجرت کرد و برای این تغییر هزینه نسبتا بالایی پرداخت می شود. محدودیت در امکانات و حتی تعداد سفارشات در یک فروشگاه منجر به ارتقای اجباری پلن می شود و با رشد سایت این وابستگی بیشتر و بیشتر می شود.

یک مثال ساده را درنظر بگیرید: به ازای ارتقا پلن سایت ساز از 3 فرم دریافت اطلاعات به تعداد نامحدود و تعداد سفارشات بیشتر (نه نامحدود) مبلغ پلن از چند صد هزار تومان به چند میلیون تومان تغییر می کند درحالیکه این امکانات در وردپرس با نصب افزونه های رایگان فرم تماس و ووکامرس به طور نامحدود قابل مدیریت هستند.

یک مثال دیگر، ارائه یک وب اپلیکشن رایگان در کنار قالب های فروشگاهی است که هزینه‌ای معادل چند میلیون تومان در سایت سازها دارد و سالیانه نیز باید تمدید شود. این مورد شاید مهمترین تفاوت سایت ساز و وردپرس باشد.

یکی از کاربران حرف جالبی زده بود: “در سایت ساز تا کوچکترین قابلیت ها خریدینی محسوب میشه“.

مالکیت یا اجاره نشینی در سایت ساز

مالکیت سایت ساز و وردپرس

کنترل و مدیریت سایت در وردپرس 100% در اختیار مالک سایت است زیرا به کد و پایگاه داده اصلی سایت خود دسترسی کامل دارد. اما کدنویسی سایت سازها اختصاصی است و کاربر به پایگاه و سورس کدهای سایت دسترسی ندارد. از طرفی تمام داده های سایت در سرورهای سایت ساز میزبانی می شوند بنابراین مالکیت سایت در اختیار فرد نیست.

اکثر سایت سازها حقوق محرمانگی محتوای شما را حفظ می کنند؛ بیایید نگاه دقیق تری به شرایط بیندازیم. اگر بعد از یک یا پنج سال تصمیم گرفتید وب سایت اختصاصی خود را با امکانات بیشتر بر پلتفرم اختصاصی (یا سایر پلتفرم ها) توسعه دهید هیچ داده ای را نمی توانید از پایگاه داده استخراج کنید. خبر بد اینکه باید از نو شروع کنید. نهایتا با یک فایل اکسل خروجی از لیست محصول و کاربران باید با مالک واقعی خداحافظی کنید و سایت خود را از اول بسازید.

این بدترین تهدید برای مالک یک سایت و از تفاوت های مهم سایت ساز و وردپرس است.

سایت ساز؛ معادل سازی واژه‌ انگلیسی وردپرس!

بعضی از ارائه دهندگان سرویس سایت ساز دقیقا از قالب های آماده وردپرس استفاده می کنند و بسته نصب شده آن را در هاست با قیمت بسیار بالاتری به کاربران ارائه می کنند. این شرکت ها واژه سایت ساز را بعنوان معادلی برای وردپرس و به شکل فریبنده استفاده می کنند.

علاوه بر سایت ساز در وردپرس فروشگاه ساز های بسیار قدرتمندی وجود دارد که امکانات آن در مقایسه با فروشگاه سازهای آماده قابل مقایسه نیست. یکی از روش های ساده برای تشخیص پلتفرم سایت، نصب اکستنشن wappalyzer در کروم است. علاوه بر این می توانید روش های تشخیص قالب وردپرس را نیز بخوانید.

در این مقاله مقایسه و تفاوت وردپرس با سایت سازهایی انجام شد که به طور اختصاصی طراحی و برنامه نویسی شده اند. در ادامه خلاصه بررسی موارد بیشتر را در مورد این دو پلتفرم ببینید.

شاید برای شما هم جالب باشد که بدانید مایکروسافت در بخش ارائه اخبار، سایت شرکت مرسدس بنز و کمپانی معروف والت دیزنی سایت خود را با وردپرس پیاده سازی کرده اند. بسیاری از سایت های بزرگ ایرانی مثل راست چین، میزبانفا و دیجیاتو نیز با حجم زیادی از کاربران از وردپرس استفاده می کنند.

اگر تصمیم دارید سایت بزرگی با محتوا و محصولات زیادی طراحی کنید یا در آینده امکانات بیشتری به آن اضافه کنید وردپرس انتخاب مناسبتری است اما برای یک وب سایت ساده با تعداد صفحات محدود سایت ساز هم می تواند انتخاب مناسبی باشد.

نگهداری از سایت وردپرسی معمولاً هزینه بسیار کمتر و پایدارتری بیشتری دارد؛ حتی با رشد کسب و کار شما.

در حال حاضر همه‌ آموزش ها به‌راحتی در گوگل و یوتیوب در دسترس هستند. تنها چیزی که رایگان نیست، تجربه شخصی افراد است که طبیعتا ارزشمندترین چیز است. ما با مثال، آمار و تجربه شخصی تفاوت سایت ساز و وردپرس را کاملا شرح دادیم. وقت این است که شما از تجربه کار کردن با سایت ساز یا چالش های وردپرس برای ما بنویسید.